podaruj prezent
Czytaj więcej

Historia

sięgająca średniowiecza

28
lut 2020
29
lut 2020
Rezerwuj online

Spichlerz pod Żurawiem

Zabytkowy budynek jest położony nad samym brzegiem Wisły, tuż przy trasie spacerowej. Jego charakterystyczne elementy to niezmienne od wieków małe okienka, tworzące niepowtarzalną atmosferę. Spichlerz pod Żurawiem to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku rodzinnego, romantycznego wypadu we dwoje, jak również dla Gości biznesowych i firm. Z tyłu obiektu znajduje się teren biesiadny, na którym odbywają się ogniska i imprezy. Przy pieczonej kiełbasce i kuflu piwa Kazimierskiego można podziwiać dawną architekturę budowli i poznać historię naszego regionu.

Historia

Najstarsze osadnictwo na terenach Kazimierza Dolnego datuje się na wczesne średniowiecze, gdy istniała tu osada Wietrzna Góra. W 1181 roku książę Kazimierz Sprawiedliwy podarował ją siostrom norbertankom, a one na cześć darczyńcy zmieniły jej nazwę na obecną. Od końca XIII w. przez miasto przebiegał jeden z głównych szlaków handlowych łączących Ruś ze Śląskiem i Pomorzem. W XIV w. Kazimierz otrzymał prawa miejskie na mocy lokacji króla Kazimierz Wielkiego. O bogactwie i rosnącym znaczeniu miasta zdecydowała żegluga wiślana i spław zboża. W 1561 roku ogromny pożar w jednym z tutejszych browarów strawił niemal całe drewniane centrum, poza kościołem parafialnym, zamkiem i kilkoma murowanymi domami.  Do połowy XVII w. miasto odrodziło się w nowej, jeszcze doskonalszej postaci. W XVI i pierwszej połowie XVII w., Kazimierz Dolny był jednym z najważniejszych w Rzeczpospolitej ośrodków handlu zbożem, zwanym wówczas „Małym Gdańskiem”. Wzdłuż ulicy Puławskiej, powszechnie określanej wtedy jako Przedmieście Gdańskie, stały rzędem ogromne, pięknie zdobione spichlerze. Prawdopodobnie było ich ok. 60, z czego co najmniej połowa murowanych. Port przy Norowym Dole pracował głośnym skrzypieniem żurawi, które ułatwiały szybki przeładunek zboża ze statków do spichlerzy i odwrotnie. A trzeba wiedzieć, że Wisła sięgała wtedy progów spichlerzy.

Ośrodek Spichlerz 

Ośrodek Spichlerz Pod Żurawiem jest jednym ze słynnych nadrzecznych magazynów zbożowych. Zbudowano go ok. 1623 r., a więc w czasach świetności Kazimierza Dolnego. W 1883 roku powstała tutaj fabryka gwoździ! Jeszcze do niedawna nazywano ten obiekt nie inaczej niż „Gwoździarnią”. W czasie wojny Spichlerz uległ zniszczeniu. Później wykupiło go Lubelskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Obecnie Spichlerz pod Żurawiem jest obiektem wypoczynkowym. Piękną adaptację jego wnętrza zaprojektował mgr inżynier Tadeusz Augustynek, architekt, konserwator i malarz (1919-2000). Wydarzenie to upamiętnia wmurowana tablica.

opinie pełnoekranowe

Oferty Specjalne

Zobacz wszystkie
newsletter

Czekają na ciebie najnowsze
promocje i wydarzenia!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij