podaruj prezent
Wakacje w Kazimierzu

Wakacje w Kazimierzu

Pozostałe aktualności:

10-11-16 Po remoncie 12-11-16 Narty 09-01-17 Walentynki 22-12-16 Zima 01-01-17 Ferie 16-01-17 Wielkanoc w Spichlerzu pod Żurawiem 31-01-17 Weekendowe atrakcje 4 - 5 lutego 01-02-17 I Turniej Trzech Stoków “Krainy Lessowych Wąwozów” w dniach 6 - 10 lutego 23-02-17 Tłusty czwartek w Spichlerzu pod Żurawiem 06-03-17 Majowy koncert Moriah Woods w Spichlerzu pod Żurawiem 03-04-17 Spichlerz pod Żurawiem to idealne miejsce dla grup i wycieczek 05-04-17 Nowa restauracja "Sielanka" w Spichlerzu pod Żurawiem 08-04-17 Wiosenna karta dań 28-04-17 Artystyczna majówka w Kazimierzu Dolnym 01-07-17 51 Ogólnopolski Festiwal Kapel Ludowych 05-07-17 Wydarzenie bez spinki już w ten weekend - Kazimiernikejszyn 04-07-17 Wakacyjny Konkurs na FB wygraj pobyt w Spichlerzu 13-08-17 Festiwal Dwa Brzegi sierpień 2017 10-09-17 Zabawa Andrzejkowa już w listopadzie 01-10-17 Spędź wyjątkowy czas Bożego Narodzenia w Spichlerzu 01-10-17 Kazimierz Jesienią - idealny pomysł na pobyt we dwoje 06-11-17 Gęsina na świętego Marcina 09-11-17 Grudniowy jarmark Kazimierski 19-11-17 Wernisaż Ślubny 15-01-18 Jak zaplanować zimowy pobyt w Kazimierzu 02-03-18 Rodzinne odkrywanie Kazimierza wiosną 08-03-18 Marzec w Muzeum Nadwiślańskim 18-03-18 Kazimierz Dolny dla zakochanych 25-03-18 Atmosferę Spichlerza tworzą ludzie 18-04-18 Muzeum Nadwiślańskie - warto zobaczyć 19-04-18 Historia Werniksa - legenda 17-05-18 Dlaczego warto podarować mamie pobyt w Kazimierzu? 28-05-18 Vademecum dobrze zorganizowanego szkolenia 28-05-18 Jak zintegrować pracowników? 26-06-18 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu 22-07-18 Kino, które łączy 09-08-18 5 pytań do: Rozmowa z Dorotą Szczuką 11-08-18 Odwiedź Kazimierz jesienią! 18-08-18 Pardes Festival - spotkania z kulturą żydowską 22-08-18 Mobilny przewodnik po Kazimierzu Dolnym 23-08-18 Zorganizuj urodziny w restauracji! 29-08-18 Wesele w Spichlerzu pod Żurawiem 11-09-18 Spacer śladami Kuncewiczów 11-09-18 Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym 12-09-18 5 pytań do Zbigniewa Zamielskiego 25-11-18 Legendy Kazimierza Dolnego 01-12-18 Odkryj zimowy Kazimierz! 11-12-18 XII. Kazimierski Jarmark Świąteczny 28-12-18 Festiwal Now Art! w Kazimierzu Dolnym 21-05-19 Święto Wina w Janowcu

Wraz z czerwcem rusza sezon wakacyjny. W wielu domach rozpoczynają się gorące dyskusje dotyczące planów na urlop. Przeszukiwanie ofert i organizowanie dalekich wyjazdów potrafi niejednego doprowadzić do frustracji, a portfel do znaczących pustek. Na szczęście w turystyce od jakiegoś czasie zaistniał nowy trend, odkrywanie małych lokalnych królestw, które przy bliższym poznaniu okazują się idealnym miejscem do odpoczynku. Jednym z nich jest Kazimierz Dolny.

 

Kazimierz łączy to, czego każdy wczasowicz potrzebuje: spokój, ciekawe atrakcje i piękne otoczenie. Amatorzy pieszych wędrówek z lubością będą przemierzać uliczki miasta, przechodząc z nich w kręte korytarze wąwozów lessowych. Wielbiciele aktywnego trybu życia mogą udać się na rowerowe wycieczki po okolicy, przemierzając okolicę aż do Nałęczowa i Puław. A ci, którzy chcą zaznać nieco romantycznej aury Kazimierza, powinni wybrać się w rejs po Wiśle, docierając aż do ruin zamku w Janowcu. Ponadto dodamy, że w Spichlerzu pod Żurawiem oferujemy moc różnych atrakcji, dobieranych indywidualnie do potrzeb. Urok Kazimierza docenią zarówno samotnicy kochający spokój, pary szukające nutki romantyzmu, jak i rodzice z dziećmi, którzy chcą doskonale bawić się w swoim towarzystwie. Jeżeli chodzi o rozrywkę dla dzieci, to warto wybrać się na wspólną przygodę do Magicznych Ogrodów w Trzciankach. Wykreowany tam krajobraz jest niemal wyjęty z bajki, z pewnością pobudzi wyobraźnię każdego małego odkrywcy. Park został podzielony na różne krainy, które nawiązują do baśni i legend.

Poszukiwacze wrażeń smakowych będą usatysfakcjonowani bogatą ofertą tutejszej sceny kulinarnej, która coraz częściej zmierza w kierunku kuchni lokalnej i sezonowej. To bardzo dobra wiadomość dla każdego turysty, ponieważ dzięki temu może poznać również regionalne tradycje kulinarne. Dobrym przykładem tego trendu jest restauracja Sielanka na Małym Rynku.

Wróćmy jednak do naszego tematu, a więc odpowiedzmy na pytanie: jak można spędzić czas w Kazimierzu w sezonie letnim?

Okres letni zmienia kameralny Kazimierz w serce Lubelszczyzny bijące intensywnym rytmem życia kulturalnego. Co więcej, warto podkreślić, że tutejsze wydarzenia mają różny charakter, a każde z nich ukazuje Kazimierz od nieco innej strony.

Już pod koniec czerwca odbędzie się Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Jest to niezwykle barwne przedsięwzięcie muzyczne, które organizowane jest od ponad pół wieku. Do Kazimierza na kilka dni zjeżdżają kapele i śpiewacy ludowi z całej Polski, którzy przypominają o naszych tradycjach folklorystycznych. Festiwalowi towarzyszy jarmark z rękodzielnictwem i produktami regionalnymi.

Kolejnym ważnym wydarzeniem jest Kazimiernikejszyn, który potrwa w tym roku od 12 do 15 lipca. To wydarzenie inne niż wszystkie, które już na stałe wpisało się kazimierski koloryt lokalny. Występują na nim czołowi wykonawcy współczesnej alternatywnej sceny muzycznej, tacy jak Lao Che, Łąki Łan, Grubson czy Fisz Emade Tworzywo. Trudno jest opisać jednoznacznie klimat tego festiwalu. Można jednak powiedzieć, że organizatorom chodzi o wspólną zabawę, jak sami mówią ”bez napinki”, za to z radością życia i w przyjaznej atmosferze. Finał Kazimiernikejszyn mówi sam za siebie, będzie nim bicie rekordu w ilości osób śmiejących się jednocześnie. To trzeba zobaczyć!

Wydarzeniem, które uczyniło z Kazimierza letnią stolicę polskiego kina, jest z pewnością festiwal kinematografii Dwa Brzegi. W tym roku rozpocznie się on 28 lipca i potrwa do 5 sierpnia. Jest to projekt artystyczny odwracający się od komercyjnych produkcji, przeznaczony dla koneserów kina i innych sztuk spod znaku X muzy. Jego dyrektorem artystycznym jest postać niezwykle ważna dla polskiego filmoznawstwa, Grażyna Torbicka. Dwa Brzegi to niepowtarzalna okazja do spotkania wielu znanych reżyserów, aktorów i innych osób związanych z filmem. Spotkania z twórcami są szczególnie ciekawe, bo nieformalne, po plenerowych projekcjach odbywają się dyskusje, zatem można z nimi porozmawiać nawet osobiście. Ponadto uczestnicy Festiwalu Dwa Brzegi mogą brać udział w warsztatach filmowych, fotograficznych i plastycznych prowadzonych przez wybitnych twórców.

22 sierpnia rozpocznie się Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla historii miasta. Przed wojną dużą część mieszkańców Kazimierza stanowili Żydzi, a ich kultura wniosła wiele do jego istoty. Pardes Festival próbuje odtworzyć tę ważna część tożsamości Kazimierza. Program festiwalu obejmuje: prezentacje multimedialne, spotkania, koncerty, pokazy filmowe, spacery tematyczne po kolekcji judaików Muzeum Nadwiślańskiego, wędrówki śladami żydowskimi. Goście festiwalowi spotykają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji i kultury żydowskiej. 

 

Latem warto przyjrzeć się także ofercie Muzeum Nadwiślańskiego, które systematycznie organizuje ciekawe spacery tematyczne, oprowadzania kuratorskie, inscenizacje historyczne.

 

Na koniec sezonu, 8 września na dziedzińcu Zamku, zaplanowano coś intrygującego dla smakoszy wina: Białe i czerwone Kazimierskie Winobranie, któremu towarzyszyć będzie koncert piosenki francuskiej. To wspaniała okazja do skosztowania win z polskich winnic, również tych lubelskich. A trzeba podkreślić, że mamy czym się pochwalić.

 

Wymieniliśmy najbardziej rozpoznawalne wydarzenia, ale to zdecydowanie nie wszystko. W sezonie wakacyjnym Kazimierz w zasadzie nie śpi. Wystarczy wyjść wieczorem na Rynek, wstąpić do kilku restauracji, pospacerować ulicami, by poczuć, że miasto ogarnia nas swoją aurą i jest nasycone życiem kulturalnym od rana do wieczora. Opuszczając jego granice usłyszymy za to kojącą ciszę płynącą od pięknej Wisły i okolicznej przyrody. Wszystko, czego potrzeba, aby wypocząć. A więc, jeśli szukamy pomysłu na nietypowy urlop, który nie wymaga skomplikowanej logistyki, to jest to właściwy adres. Gwarantujemy, to będą wspaniałe wakacje!

 

newsletter

Czekają na ciebie najnowsze
promocje i wydarzenia!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij